Noc jest moją porą

Starsza siostra Ewy i pierwsza córka Jahwe – nie była pokornym dzieckiem i przykładną żoną. Nie było dla niej zbyt wiele zajęć w Edenie, dlatego została Królową Demonów.

Morał z tej historii jest taki, że nie zawsze akceptacja taty jest potrzebna, żeby w życiu zostać spełnioną kobietą 🙂

Oczywiście jest to tylko jedna z wersji mitu opisującego powstanie człowieka w judaizmie i pewnie nigdy nie dowiemy się, czy prawdziwą… A szkoda 🙂

Istnieje teoria mówiąca, że imię Lilith – domniemanej pierwszej żony Adama – oznacza po hebrajsku Krzyczącą Sowę, a sama Pani Demonów faktycznie bywała przedstawiana ze szponami tego drapieżnego ptaka oraz w ich towarzystwie.

lilith

Nie jest to pierwsza kobieca postać z mitologii śródziemnomorskiego kręgu kulturowego, którą wiązano z sową – Atenie, greckiej bogini wojny, mądrości i sprawiedliwości, wiecznej dziewicy również towarzyszyła sowa, była też przedstawiana z głową sowy.

Z dużo wcześniejszego okresu, kiedy w Europie powstawały tajemnicze megality, takie jak brytyjskie Stonehenge, pochodzą figurki, statuetki i amulety ukazujące kobietę z wielkimi oczami, określane mianem ‘idoli ocznych’, które przez wielu badaczy są uznawane za przedstawienie Bogini Matki – sowy, szczególnie wśród zwolenników tezy o panującym wówczas matriarchacie.

Od Etrusków Rzymianie przejęli przekonanie, że sowa związana jest ze śmiercią. Uważali, że sowa jest nośnikiem profetycznych mocy, jednak jej pohukiwanie przepowiada śmierć i nieszczęście.

sowa1

Enter a caption

Po łacinie sowa to strix (liczba mnoga: striges), to słowo wyewoluowało we włoski wyraz ‘strega’ (czarownica) i słowiańskie słowo – strzyga oznaczające jednego z licznych w mitologii słowiańskiej kobiecego demona.

Dla Celtów – sowa była magicznym stworzeniem, symbolizowała podziemne bóstwa takie jak walijski Gwyn ap Nudd, czy Blodeuwedd. W języku gaelickim słowo cailleach oznaczające sowę jest jednocześnie imieniem bogini śmierci. Sowę wiązano z wieloma Staruchami (wiedźmami) i podziemnymi boginiami Europy i rejonu śródziemnomorskiego…

Tak więc symbolika sowy silnie związana jest z bardzo konkretnym wyobrażeniem kobiecości – oznacza kobietę dysponującą wiedzą. Wiedzą, która bywa niebezpieczna i zakazana gdyż obdarza mocą. Są to boginie wojny, albo władzy. Zarówno w swojej sprawiedliwej jak i destrukcyjnej wersji. Ale przede wszystkim – są to postacie kobiet wyjętych spod władzy mężczyzny – i nawet jeśli żadna z tych postaci nie walczy z mężczyznami czy ich nie niszczy – nie każda kultura obeszła się z nimi równie sprawiedliwie co Grecy z Ateną…

Dzisiaj, gdy pohukiwanie sowy nie sprawia, że włosy stają nam dęba na głowie, i gdy udało nam się upchnąć jej silnego ducha w sympatyczną alegorię – książkowej wiedzy… nie poświęcamy sowie zbyt wiele uwagi…

Może dobrze? Starucha niesie w sobie moc… ale i prawdę. Czy gdybyś znała prawdę o swojej duszy, byłabyś tu gdzie jesteś? Podporządkowana, grzecznie złożona na cztery i ułożona wśród innych użytecznych przedmiotów i wygodnych, dobrze znanych podręcznych… rzeczy?

Czy mądra i świadoma swojej siły byłabyś równie pokorna? Zagoniona między jedną listą ‘do zrobienia’ a drugą?

Czy mając tę wiedzę o sobie, o swojej prawdziwej naturze, o swojej odwadze i determinacji, o swojej intuicji i wytrzymałości na ból, o swoim oddaniu i sile uczuć, uporze i seksualności – czy wiedząc to wszystko nadal pozwalałbyś decydować innym o swoim ciele, o swojej duchowości, o swoich wyborach? o losach swojej duszy?

Nie.

Nie pozwoliłabyś.

Choćby na samym szczycie ognistej góry stał gniewny Jahwe…

Każda sowa Ci to powie…

Wybrałabyś piekło.

I została jego królową

🙂

Maja (która w Was widzi sowy – niezmiennie!)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s